top of page

Dolar Fed'in Sıkılaştıran Politikaları Üzerinden Güçlenirken Altın Düşüyor

Altın Cuma sabahı Asya'da düştü ve doların ABD Merkez Bankası'nın sıkılaştırma politikaları üzerine güçlenmeye devam etmesiyle üç ayın en düşük seviyesi yakınında tutundu.
Altın vadeli işlemleri %0.02 düşüşle 23:07 ET (3:07 GMT) itibarıyla 1.824,17 $'a geriledi. Külçe, iki ayın en büyüğü olan haftalık %3.2 düşüşe hazırlanıyor.
Normalde altına ters hareket eden dolar Cuma sabahı aşağı yönlü hareket etti.
Dolar 20 yılın zirvesine tırmandı. Yatırımcılar, sıkılaştırıcı politikaların neden olduğu durgunluktan endişe duyuyor ve bu da para birimini canlandırıyor.
Gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvilleri Cuma günü yükseldi.
Fed Başkanı Jerome Powell , Perşembe günü, yüksek faiz oranlarının etkisi hissedilirken merkez bankasının enflasyonu soğutma savaşının "biraz acı içereceğini" söyleyerek, istikrarlı fiyatları ekonominin "temel taşı" olarak nitelendirdi. Ancak en kötü sonucun fiyatların hızlanmaya devam etmesi olacağını söyledi.
Veri cephesinde, Perşembe günü açıklanan ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) , enerji ürünleri için artan maliyetlerin hafifleme baskısı nedeniyle Mart ayındaki %1.6'lık artıştan daha yavaş olarak Nisan ayında aylık %0.5'lik bir büyüme gösterdi. .
Perşembe günü yayınlanan veriler, ABD'deki İlk İşsizlik Başvurularının geçen hafta 203.000'e yükseldiğini de gösterdi . Rakam, Investing.com tarafından öngörülen 195.000'in ve önceki hafta 202.000'in üzerindeydi.
Diğer değerli metallerde gümüş %0,5 arttı, ancak art arda dördüncü haftalık düşüşünü gerçekleştirdi. Platin %0.8, paladyum %1.4 yükseldi ancak haftalık kayıplara ayarlandı.


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page