top of page

Dolar istihdama hazırlanırken Euro enflasyonla toparlanıyor

Euro, Avrupa'da enflasyon rakamlarının yapışkan olacağı beklentisiyle Perşembe günü yen karşısında 15 yılın en yüksek seviyesinde seyrederken, ekonominin yumuşadığına dair kanıtları artırabilecek tüketim, enflasyon ve istihdam verileri öncesinde dolar sıkıştı.

Beklenenden biraz daha iyi gelen Çin imalat anketi, Asya ticaretinde yuanı, Avustralya dolarını ve Yeni Zelanda dolarını sabit tuttu; ancak üçünün de Çin'in ekonomik yavaşlamasına ilişkin endişeler nedeniyle aylık önemli düşüşler kaydetmesi bekleniyor.

Avustralyalı %0,2 artışla 0,6485 dolardan işlem gördü ve kivi ağustos ayına göre %4 düşüşle 0,5960 dolarda kaldı. Yuan aylık %2 kayıpla dolar başına 7,2895 seviyesinde işlem gördü.

Euro, Almanya ve İspanya'da beklenenden yüksek enflasyon rakamlarının Perşembe günü Avrupa çapında bir yükselişe işaret etmesiyle Çarşamba günü %0,4 oranında değer kazandıktan sonra 1,0922 $ seviyesinde kaldı.

Yatırımcılar Avrupa'da önümüzdeki ay faiz artırımı olasılığının yaklaşık 50-50 civarında artacağını fiyatladılar ve euro yen başına 159,76 ile 15 yılın en yüksek seviyesini gördü, ancak analistler daha fazla kazanım için ekonomide önemli bir iyileşmenin gerekli olacağını düşünüyor.

Societe Generale (OTC: SCGLY ) stratejisti Kit Juckes, "Doların daha zayıf olması ancak büyümedeki yavaşlamanın işaretleri net olduğunda mümkünse, daha güçlü bir euro da ancak ekonomiye ilişkin mevcut karamsarlığın azalmasıyla mümkün olabilir" dedi.

Euro'nun yükselişini takip eden Sterlin de aynı şekilde 1,2723 $ seviyesinde yer aldı, ancak hem Sterlin hem de Euro, Ağustos ayında dolar karşısında aylık düşüşler yaşayacak.

Dolar kazançları, faiz oranlarının yüksek seviyelerde daha uzun süre kalacağı beklentisiyle desteklendi, ancak bu hafta ABD'de harcamaların ve işe alımların azalmasıyla geriledi.

Dolar endeksi ağustosta hala %1'den fazla yükselişteyken, şu ana kadar haftada %1 düştü.

ABD kişisel tüketim verileri ve Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE Perşembe günü ilerleyen saatlerde yayınlanacak.

Ticaret Bakanlığı bir gecede ikinci çeyrek büyümesini %2,4'lük tahminden %2,1'e düşürdü. ABD istihdam verileri Cuma günü açıklanacak ve bu hafta iş açılışları ve özel istihdam bordroları gibi ikinci kademe rakamlar yumuşaklığa işaret ediyor.

Standard Chartered (OTC: SCBFF ) G10 FX araştırma başkanı Steve Englander, "İş fırsatları son üç ayda çok keskin bir şekilde arttı" dedi . "Bunun devam edeceğini düşünüyoruz ve hatta işe alımlarda ve açık pozisyonlarda aşağı yönlü revizyonlar bile olabilir (Fed'e bu durum, el üstünde tutmak için yeterli neden sağlıyor."

İki yıllık Hazine tahvil getirileri bu hafta yaklaşık 17 baz puan düşüşle %4,888'e geriledi ve Fed fon vadeli işlemleri, hafta başındaki yaklaşık %55'e kıyasla yıl sonuna kadar yaklaşık %40'lık bir artış ihtimaline işaret ediyor.

Doların geri çekilmesi ve hükümet müdahalesine yönelik ihtiyatlılık yene istikrar kazandırdı. Dolar bazında bu ay %2,5, yıl için ise %10 düştü ancak dolar başına 146 yen civarında bir miktar ilgi gördü.

Japonya'dan gelen veriler Perşembe günü karışıktı; perakende satışlarda yıllık %6,8'lik büyüme, %5,4'lük tahminleri kolayca aştı, ancak fabrika üretimi düştü. Tokyo'daki bir mağazada nadir görülen bir grev, belki de ücretler üzerinde yukarı yönlü bir baskının habercisi olsa da politika yapıcılar arasındaki görüş ayrılığı, buna bir tepkinin çok uzak olduğunu gösteriyor.

Dolar en son 145,87 yen seviyesinde işlem gördü. Bu hafta, Bitcoin borsasında yatırım fonu umutlarını güçlendiren bir mahkeme kararıyla yükselişe geçen Bitcoin , biraz düşüş göstererek 27.251 dolara geriledi.

8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page