top of page

Dolar perakende satış verileriyle yükseldi, Fed'in faiz indirim tarihi belirsiz

Halen güçlü olan ABD perakende satışlarının Ekim ayında beklenenden daha az düşmesinin ardından dolar Çarşamba günü değer kazandı; bu da piyasaya, Fed'in faiz oranlarını düşüreceği kesin tarihin hala bilinmediğini hatırlattı.

Dolar, Salı günü tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) ABD enflasyonunun beklenenden daha hızlı düştüğünü göstermesi ve piyasanın Fed'in faiz oranlarını artırmayı tamamladığı yönündeki beklentilerini pekiştirmesiyle bir yılın en büyük düşüşünü yaşadı.

Ancak yıllık bazda yüzde 3,2 olan enflasyon hızı, Fed'in yüzde 2'lik hedefinin oldukça üzerinde kalıyor ve Fed'in faiz oranlarını ne zaman düşüreceği sorusunu yanıtsız bırakıyor.

Standard'ın küresel G10 FX araştırması başkanı Steven Englander, "Piyasa bir sonraki Fed hamlesinin faiz indirimi olacağına inanana ve somut olarak buna inanana kadar, doların zayıflığı ticarete dönüşmeden önce dönem dönem doların güçlendiğini göreceğiz" dedi. New York'ta Chartered (OTC: SCBFF ) Bankası.

"Bugünkü veriler nötr veya beklenenden biraz daha güçlü. Piyasa hâlâ ABD'nin büyümesi konusunda emin değil."

Ticaret Bakanlığı Sayım Bürosu, ABD perakende satışlarının Ekim ayında yedi aydan beri ilk kez düştüğünü belirtirken, Çalışma Bakanlığı Çalışma İstatistikleri Bürosu'na göre üretici fiyatları geçen ay üç buçuk yılın en büyük düşüşünü kaydetti.

BLS, nihai talep malları için Üretici Fiyat Endeksi'nde geçen ay yaşanan düşüşün %80'den fazlasının benzin fiyatlarındaki %15,3'lük düşüşe bağlandığını söyledi.

New York'taki Bernstein Özel Varlık Yönetimi kıdemli yatırım stratejisti Roosevelt Bowman, "Piyasalar gelecek yılın ilk birkaç çeyreğinde faiz indirimlerinin geleceğini bekliyor" dedi.

"Fakat bizim görüşümüze göre, enflasyondaki düşüş ivmesinin piyasanın tahmin ettiği kadar hızlı olacağını düşünmüyoruz" dedi.

ABD para biriminin diğer altı para birimine karşı ölçüsü olan dolar endeksi Salı günü iki ayın en düşük seviyesi olan 103,98'den %0,30 yükseldi . Euro, önceki gün ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra %0,32 düşüşle 1,0844 dolara geriledi.

CME Group'un (NASDAQ: CME) FedWatch Aracına göre yatırımcılar, Fed politika yapıcılarının Aralık ayındaki toplantısında yeni bir faiz artırımı olasılığını neredeyse tamamen ortadan kaldırırken, Mayıs 2024'te faiz indirimi yapılacağı yönündeki bahisler %65'in üzerine çıktı .

New York Jefferies'in küresel FX başkanı Brad Bechtel, son iki yılın dördüncü çeyreğinin, hem 2021 hem de 2022'nin üçüncü çeyreğinde zirveye ulaşan ve her yıl Ocak ayına kadar satış yapan dolar için iyi olmadığını söyledi.

"Tarihin tam olarak tekerrür edeceğini söylemiyorum ama henüz doları satın almak veya uzun pozisyon almak istemiyorum" dedi. "Bu oyunun daha fazlasını görmemiz gerekiyor."

İngiltere'de daha önce açıklanan veriler, geçen ay enflasyonun iki yılın en yavaş hızı olan %4,6'ya gerilediğini göstermişti. %4,8'lik tahminlerin altında kalan okuma, İngiltere Merkez Bankası'nın politikasına ilişkin görünümün yeniden değerlendirilmesine yol açtı ve sterlin değer kaybetti.

Sterlin en son %0,71 kayıpla 1,2408 dolardan işlem görüyordu. Salı günü sterlin, dolarkarşısında %1,8 oranında değer kazanarak bir yılın en büyük tek günlük kazancını kaydetti.

Japon yeni %0,66 oranında değer kaybederek dolar başına 151,37 seviyesinde gerçekleşti.

Japonya'da daha önce açıklanan veriler, ekonominin Temmuz-Eylül aylarında daraldığını ve bunun Japon merkez bankasının aşırı gevşek para politikasından kurtulma çabalarını zorlaştırdığını göstermişti. Pazartesi günü yen, 152'ye yakın bir yılın en düşük seviyesine dokundu.

Dolar, Pazartesi günü, rutin opsiyon vadesinin sona ermesinin, yenin 151,20 civarına kadar yükselmesine neden olan bir miktar kar alımını serbest bırakmasının ardından 152 seviyesinden geriledi.
7 görüntüleme0 yorum

Комментарии


bottom of page