top of page

Dolar sağlam verilerle değer kazandı, euro ise ECB'nin temkinli yorumları üzerine düştü

ABD verilerinin Amerikan ekonomisine ilişkin karışık bir tablo göstermesiyle dolar Perşembe günü değer kazandı ve bir dizi para birimi karşısında aylık %1,69'luk artış yolunda ilerlerken, euro, ABD'nin temkinli yorumlarıyla baskı altında kaldı. Avrupa Merkez Bankası'nın önde gelen şahinleri.

ABD'de tüketici harcamaları Temmuz'da %0,8 artışla son altı ayın en yüksek artışını gerçekleştirdi ancak yavaşlayan enflasyon, Fed'in gelecek ay faiz oranlarını değiştirmeyeceğine ilişkin beklentileri güçlendirdi.

Kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi geçen ay Haziran ayındaki artışla eşleşerek %0,2 arttı.

Bu, iş açılışlarının Temmuz ayında yaklaşık 2-1/2 yılın en düşük seviyesine gerilemesi de dahil olmak üzere bu hafta gelen bir dizi verinin, ekonominin yavaşladığına dair endişeleri artırmasının ardından geldi.

Washington'daki Convera'nın kıdemli piyasa analisti Joe Manimbo, "Bugünkü veriler Amerika'nın ekonomik bardağının yarısının dolu olduğunu gösterdiğinden dolar daha iyi durumda" dedi.

Ancak "dolar hafta boyunca bir boşlukta kalmaya devam ediyor ve bunun nedeni, bu hafta başındaki zayıf rakamların Fed'in yeniden faiz artırımına dair şüphe yaratması."

Dolar endeksi en son yüzde 0,48 artışla 103,59'da işlem görüyordu. Geçtiğimiz Cuma günü 104,44'ten 1 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyeye düştü.

CME Group'un FedWatch Aracına göre, Fed fon vadeli işlem yatırımcıları ABD merkez bankasının Eylül toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme olasılığını %89 olarak görüyor ve Kasım ayındaki faiz artışını %45 olasılıkla fiyatlıyor.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic Perşembe günü yaptığı açıklamada, para politikasının zaten enflasyonu "makul" bir süre içinde %2'ye geri getirecek kadar sıkı olduğunu söyledi.

Cuma günkü ağustos ayı iş raporu, işgücü piyasasının zayıfladığına dair herhangi bir teyit için incelenecek. Reuters'in anketine katılan ekonomistlerin ortalama tahminine göre, verilerin işverenlerin ay boyunca 170.000 yeni iş eklediğini göstermesi bekleniyor.

Perşembe günkü veriler, devlet işsizlik yardımlarına ilişkin ilk başvuruların 26 Ağustos'ta sona eren haftada 4.000 düşüşle mevsimsellikten arındırılmış 228.000'e gerilediğini gösterdi.

Euro, Perşembe günü, ECB'nin en şahin üyelerinden biri olarak kabul edilen ECB faiz belirleyicisi Isabel Schnabel'in, euro bölgesi büyümesinin tahmin edilenden daha zayıf olduğunu söylemesinin ardından geriledi, ancak bu, daha fazla faiz artırımı ihtiyacını ortadan kaldırmaz.

Trader X analisti Michael Brown, "Yönetim Konseyindeki en etkili şahinin çok daha temkinli bir ton kullandığını duyduk" dedi. "Bence büyümeye yönelik aşağı yönlü riskleri işaret ediyor olması, döviz üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturuyor. euro."

Perşembe günü yayınlanan veriler, Euro bölgesi enflasyonunun bu ay sabit kaldığını, ancak temel fiyat artışının beklendiği gibi düştüğünü gösterdi; büyümede gözle görülür bir yavaşlama karşısında faiz artırımlarına ara vermenin yararlarını tartan ECB'nin hayatını zorlaştıran karışık bir tablo. .

Bu arada, Almanya'da işsizlik Ağustos ayında beklenenden fazla arttı ve şimdiye kadar çok dayanıklı olan işgücü piyasasında ilk çatlakları gösterdi.

Para piyasaları şu anda ECB'nin Eylül toplantısında faiz oranlarını değiştirmemesini %69 olasılıkla fiyatlıyor.

Euro en son %0,71 düşüşle 1,0846 dolardaydı. Cuma günü ulaşılan ve 13 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesi olan 1,07655$ seviyesinin üzerinde tutunuyor. Tek para birimi aylık %1,37'lik bir düşüş yolunda ilerliyor.

Dolar %0,54 düşüşle 145,42 Japon yenine geriledi ve Salı günü ulaştığı 10 ayın en yüksek seviyesi olan 147,375'in altında kaldı. Japon para birimine karşı aylık %2,21 artış gösterdi.

Çin yuanı, Perşembe günü merkez bankasının zor durumdaki emlak sektörünü desteklemek için aldığı önlemlerin ardından dolar karşısında son 2-1/2 haftanın en güçlü seviyesine güçlendi.

Çin Halk Bankası, 25 Eylül'den itibaren mevcut ipotek faiz oranlarının düşürülmesine izin vereceğini söyledi.

Dolar, 14 Ağustos'tan bu yana en düşük seviye olan 7,2485'e ulaştıktan sonra, karadaki yuan karşısında son olarak 7,2595'te işlem gördü.16 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


bottom of page