top of page

Dolar/TL ve Ons Etkisiyle Gram Altın Rekor TazeliyorKüresel piyasalar zorlu Ekim ayını yükselişle geçirmesinin ardından Kasım ayında da aynı hızla yükselmeye devam ediyor. Risk iştahının yüksek olmasının sebeplerine bakalım:

Fed, enflasyon konusunda başlardaki kadar rahat olmasa da faiz artırımı için gayet açık bir şekilde çok zaman var, sabırlı olacağız dedi. Yani piyasalar çok güvercin olmasa da korkulan şahinlikte bir açıklama gelmemesini pozitif fiyatladı.


BoE, beklenen faiz artırımını bu ay yapmadı ve bu da piyasalarda olumlu karşılandı.

Aşıda doz artırımının ardından hap olarak kullanılacak ilaçların etkinliğinin yüksek olduğu haberleri de risk iştahını artırdı ve endeksler yükselmeye devam ediyor. Borsalar yükselirken altının yükselişe geçmesinde mevcut etkenler dışında faizlerin eksilerde olmasının da etkisi var, yani altının faiz getirisi yok, ama diğer seçeneklerde de faiz eksi de bu da altının cazibesini artırıyor. Ancak bu durum tek başına yeterli olsaydı altın bu yıl içinde hep yüksek kalırdı. Faizle beraber en önemli etken Fed'in daha zamanının olduğu ve bunu yetkili ağızlardan açıkça duyulması. Bir de son dönemde altında baskıya neden olan tahvil faizlerinin düşmesi. Böylelikle kıymetli metal 1.820 dolar üzerine çıkarak son iki ayın en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Eğer 1.840 dolar aşılırsa kısa vadede alımlar devam edebilir. Bu noktada yarın açıklanacak TÜFE verisi oldukça önemli.


ABD'den bugün ÜFE, yarın da TÜFE rakamları açıklanacak. Üretici fiyatları Eylül'de yıllık %8,3 ile son yılların en yüksek seviyesine çıkmıştı, beklenti Ekim ayında da yükselişin devam etmesi yönünde olurken TÜFE'de de %5,8 bekleniyor. Bu yıl içinde %5,4'e çıkarak Ağustos 2008 sonrası en yüksek seviyeyi gören enflasyon Ekim'de beklenen orana çıkarsa Fed'e dair beklentilerde yeniden bozulma olabilir. Çünkü Fed her ne kadar aceleci davranmayacağını söylese de ÜFE ve TÜFE'deki bu yükseliş devam ettikçe hedef orandan da sapılmış oluyor, dolayısıyla tahminlerden erken bir sıkılaştırma ihtimali yeniden fiyatlamaya girebilir. Beklenti üzeirnd ebir enflasyon oranı altında volatiliteyi de artırabilir. Biz orta vadede altında düşüş bekliyoruz, ancak bu süreçte görülecek yükselişlerde ise 1.840 doları direnç olarak izliyoruz. Eğer bu direnç aşılamaz ve yeniden altında ivme kaybı olursa fiyat 1.780 dolar yakınında bir süre dengelenebilir.


Dünyada yüksek olan risk iştahı endekslerde kazanç sağlarken BİST 100 de rallisine devam ediyor. 16 Ekim itibarıyla başlayan yükseliş artarak devam ediyor ve fiyat bugün 1.618 puana çıkarak TL bazında rekor kırdı. Borsadaki bu yükselişin en önemli nedeni fiyatın dolar bazında çok düşük olması, üzerine faizlerin indirilmesi ve olumlu bilançolarla endeks, küresel risk iştahının yüksek olduğu dönemi iyi değerlendiriyor. Büyük ve güçlü hisselere olan talep devam ederken özellikle bu yıl içindeki halka arzlara da talep yüksekti, fakat sonrasında bu hisselerden çıkışlar da fazla. Yani borsada belli başlı hisselerin etkinliği sürüyor. Bu da endeks için her zaman bir riskin olduğunu gösteriyor. Ekim ayına oldukça iyi direnen endekste bu ay da yükseliş hızlı, fakat gelebilecek düzeltmelerin nerede dengeleneceği önemli, biz kısa vadede 1.550 puan üzerini olumlu görüyoruz.


Dolar/TL kurunda 9,70 üzeri hareket devam ediyor. Önceki hafta 9,50'de olan yataylık yerini bu hafta 9,70'e bıraktı. Oynaklık Ekim'deki kadar yüksek olmasa da fiyat son derece yüksek ve buralardan gelecek her hareketlilik kurda yeni bir seviyenin görülmesine neden olabilir. Son tarihi rekor 9,85 idi ve PPK öncesi kurdaki düşüşler sınırlı kalabilir. Son toplantıda fazla lan kalmadığına dikkat çeken TCMB'nin bu ay 50 ila 100 bp aralığında bir faiz indirimi daha yapması bekleniyor, ancak dünyada düşük faiz döneminin bittiği ve adım adım sıkılaşmaların başladığı dönemde biz yine tersine hareket etmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. Fakat bu hareketlerin faturasının çok yüksek faiz artışlarıyla ödediğimizi de unutmamak gerekir.

Dolar kuru 9,70'lerde yüksek seviyeden işlem görürken ons altının hareketi ile gram altın 571 TL'ye çıkarak yeni zirveyi gördü. Bu hafta eğer ABD'den gelecek enflasyon beklenenden düşük olursa onstaki harket biraz daha artabilir, fakat dolar kurunda 9,70 yakını korundukça bu durum yeni bir rekor olabileceğini gösteriyor. Enflasyonun beklentilerin de üzerinde olması durumu bahsettiğimiz gibi faiz süresinde yeni bir fiyatlamaya neden olabilir, bu da altında biraz baskı ve Dolar Endeksi'nde yükselişe neden olabilir. Bu olasılıkta ons etkisi fazla olursa gramda dolar kurundaki harekete karşın yükseliş daha az olabilir, fakat her iki senaryonun yurt içinde altın fiyatlarını yükseltmesinin sebebi kurun çok yüksek olması.

21 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page