top of page

Euro Ukrayna Çatışmasının Etkisini Hissederken Dolar Yükseliyor


ABD enflasyon raporunun 40 yılın en büyük yıllık artışını göstermesinin ardından Asya'da dolar Cuma sabahı yükseldi ve yen üzerinde beş yılın yeni zirvesini gördü. Euro , Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) şaşırtıcı derecede şahin dönüşüyle ​​Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden kaynaklanan büyüme riskleriyle dengelenmekte zorlandı.

Doların diğer para birimleri sepeti karşısındaki durumunu izleyen ABD Dolar Endeksi , 22:43 ET'de (03:43 GMT) %0.02 artışla 98.520'ye yükseldi.

USD/JPY çifti %0.29 artışla 116.47'ye yükselirken, dolar bu hafta yen karşısında %1.3 değer kazandı .

AUD/USD çifti %0,23 düşüşle 0,7340'a ve NZD /USD çifti %0,15 düşüşle 0,6852'ye geriledi. Yeni Zelanda'nın Business NZ satın alma yöneticileri endeksi Şubat ayında 53,6 oldu.

USD/CNY çifti %0.05 artışla 6.3248'e ve GBP /USD çifti %0.04 artışla 1.3089'a yükseldi.

Perşembe günü yayınlanan ABD raporu, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) Şubat ayında yıllık %7,9 ve aylık %0,8 arttığını gösterdi . Çekirdek TÜFE aylık %0,5 ve yıllık %6,4 arttı .

Avustralya Ulusal Bankası döviz stratejisti Rodrigo Catrill Reuters'e verdiği demeçte, TÜFE verileri "temel olarak ABD Merkez Bankası'nın bu ay faiz oranlarını artırması gerektiğini gösteriyor, ancak aynı zamanda en azından başlangıçta faiz oranlarını artırmaya devam edeceklerini gösteriyor" dedi.

Fed ve Japonya Merkez Bankası , önümüzdeki hafta politika kararları verecek. Fed'in yaygın olarak faiz oranlarını artırması beklenirken, Japon muadili daha güvercin bir duruş sergilemeyi tercih ediyor.

Hem sterlin hem de euro, Ukrayna'daki çatışmanın ve bunun sonucunda emtia parçalarındaki artışın etkisini hissetti.

Euro, %0.8 düşüşle tamamladığı dalgalı bir Perşembe gününün ardından en son 1.1010 dolardan işlem gördü.

Catrill, "AMB'den gelen daha şahin mesaj, euro üzerinde geçici olarak yukarı yönlü bir baskı yarattı, ancak çok kısa ömürlü oldu ve bu da, Ukrayna'dan gelen haberler de dahil olmak üzere, diğer dinamiklerin ECB'nin ne yapabileceğine dair tüm düşünceleri geçersiz kıldığını gösteriyor" dedi.

ECB'nin Perşembe günü açıklanan ve faiz oranını %0'da sabit tutan politika kararına atıfta bulundu, ancak merkez bankasının üçüncü çeyrekte teşviği aşamalı olarak kaldıracağını söyledi. Karar, 2022'nin sonundan önce faiz artırımı olasılığını da açık bırakıyor.

ECB ayrıca hem 2022 hem de 2023 için büyüme tahminlerini mütevazı bir şekilde düşürürken, enflasyon beklentilerini yükseltti. ECB Başkanı Christine Lagarde ayrıca Ukrayna'daki çatışmayı, enflasyonu artıracak ancak ekonomik büyümeyi frenleyecek bir "Avrupa için bir dönüm noktası" olarak nitelendirdi.

Bu arada Ukrayna dışişleri bakanı Dmytro Kuleba ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov arasında Perşembe günü yapılan görüşmede, çatışmayı sona erdirmek için hayal kırıklığı yaratacak kadar az ilerleme kaydedildi.5 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page