top of page

Fed Başkanı Williams: Yüksek enflasyonu kontrol altına alma işi henüz bitmedi!

New York Federal Rezerv Bankası Başkanı John Williams, salı günü yaptığı açıklamalarda sıkılaşmacı bir ton benimserken, enflasyonun çok yüksek seyrettiğini ve fiyat baskılarını azaltmaya yönelik merkez bankası eylemlerinin ekonomi üzerinde bazı kaçınılmaz acılar yaratacağını söyledi.

Reuters'ın haberi şu şekilde:

Williams, New York'ta bir bankacılar grubu önünde yaptığı konuşmada, Fed'in geçen yıl boyunca "enflasyonu düşürmek için güçlü adımlar attığını" söyledi. Ancak, "son aylarda bir miktar ılımlılık görmemize rağmen, enflasyon oranı %5 ile hala çok yüksek" ve enflasyonun altında yatan oranlar da çok yüksek dedi."Ekonomide dengeyi yeniden sağlamalı ve enflasyonu sürekli olarak %2'ye düşürmeliyiz" diyen Williams, "İşimiz henüz bitmedi" dedi ve ekledi: "İşimiz bitene kadar yolumuza devam edeceğiz."

Williams, Fed'in önündeki faiz eylemleri hakkında kesin bir rehberlik sunmadı, ancak merkez bankasının izlemesi gereken yolun "muhtemelen düşük bir büyüme dönemi ve işgücü piyasası koşullarında bir miktar yumuşama gerektireceğini" söyledi.

Williams konuşmasında, çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ile ölçülen çekirdek fiyat baskılarının bu yıl %3'e ve önümüzdeki birkaç yıl içinde %2'ye düşebileceğine inandığını söyledi.

''Williams konuşmasında ayrıca büyümenin bu yıl %1 gibi düşük bir oranda gerçekleşeceğini söyledi. Şu anda %3.4 olan işsizlik oranının %4 ile %4.5 arasına yükseleceğini söyledi. İş piyasasının şu anda "son derece sıkı" olduğunu ve ücret artışlarının yüksek olduğunu da sözlerine ekledi.

Önemli notlar

Yılsonu Fed fonlama oranının %5,00-%5,50 aralığında olması makul görünüyor. Risk, faiz oranlarını şu anda beklenenden daha yüksek oranda artırmaya ihtiyaç duyabilir. Yıl sonu federal fonlama oranının %5,00 ile %5,50 arasında olması makul görünüyor. Fed'in faiz oranlarını şu anda beklenenden daha fazla artırması gerekebilir. Fed'in enflasyonu düşürmek için bir süre daha kısıtlayıcı faiz oranlarına ihtiyacı olacak. Enflasyonun beklenenden daha yüksek seyretme riski vardır. Fed'in düşük enflasyonu yansıtmak için 2024, 2025 yıllarında faizleri düşürmesi olası.

ABD Doları görünümü

ABD Dolar endeksi Salı günü 103,00 civarında işlem görürken, beklenenden daha yüksek gelen ABD enflasyonunun Federal Rezerv'in sıkılaştırma politikasını yakında sona erdireceği umutlarını azaltması nedeniyle yükselişe geçti.

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi ile ölçülen yıllık enflasyon oranı, Aralık ayındaki %6,5 seviyesinden Ocak ayında %6,4'e gerileyerek %6,2 olan piyasa tahminlerinin altında kaldı ve enflasyonun kontrol altına alınmasının beklenenden daha fazla zaman alacağına işaret etti.


9 görüntüleme0 yorum
bottom of page