top of page

Fed Faiz Oranlarını Arttırırken Dolar Düştü, Yen Geride

Asya'da Perşembe sabahı dolar düştü. Yatırımcılar ABD Merkez Bankası'nın Japonya Merkez Bankası (BOJ) ile keskin bir şekilde çelişen şahin bir görünümü sindirmeye devam ederken, yen dolar karşısında altı yılın en düşük seviyesindeydi .

Doların diğer para birimleri sepeti karşısındaki durumunu izleyen ABD Dolar Endeksi , 23:31 ET'de (03:31 GMT) %0,27 düşüşle 98.355'e geriledi.

USD/JPY paritesi %0.05 düşüşle 118.67'ye geriledi.

AUD/USD çifti %0,25 artışla 0,7308'e ve NZD /USD çifti %0,12 artışla 0,6844'e yükseldi.

USD/CNY paritesi %0.11 düşüşle 6.3451'e gerilerken GBP/USD paritesi %0.08 artışla 1.3155'e yükseldi.

Fed , Çarşamba günü verdiği politika kararında faiz oranını yüzde 0,5'e yükseltti . Merkez bankası beklenenden daha agresif davrandı ve 2022'de kalan altı toplantının tamamında oranları artırabileceğini ima etti.

Yen, 2016 başından bu yana dolar karşısında en düşük seviyesinde veya bir gecede 119.13'te kaldı. Japon para birimi de Çarşamba günü Avustralya doları karşısında %1.6 düşerek Perşembe günü Avustralya doları başına 86.97 yen ile dört yılın en düşük seviyesine geriledi.

Rabobank kıdemli FX stratejisti Jane Foley Reuters'e verdiği demeçte, "Piyasa, Fed'in 2022 boyunca faiz oranlarını daha da yükseltmesini bekliyor. Buna karşılık, BOJ aşırı derecede uyum politikası ayarlarına bağlı" dedi.

"Faiz oranı farklılıkları ve Japonya'nın emtia ithalatçısı olarak konumu, bu yıl USD/JPY için daha fazla yukarı yönlü potansiyel olasılığını gösteriyor." neredeyse iki buçuk yıl, bir gecede %1.99'da.

Japonya Merkez Bankası , güvercin duruşunu sürdürmesinin beklendiği Cuma günü politika kararını açıklayacak. İngiltere Merkez Bankası da günün ilerleyen saatlerinde, art arda üçüncü kez faiz oranlarını artırmasının beklendiği politika kararını açıklayacak.

Ukrayna ve Rusya arasındaki barış görüşmelerinde bir atılım umudu da yatırımcıların güvenli liman varlıklarından çekildiğini ve küresel hisselerin yükseldiğini gördü. Ayrıca, daha geniş anlamda dolar üzerinde biraz aşağı yönlü baskı yarattı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy, müzakerelerin "daha gerçekçi" hale geldiğini söyledi ve Rusya, tartışılan tekliflerin "anlaşmaya yakın" olduğunu söyledi.

Bu arada, Avustralya doları 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıktı. Şubat 2022 Avustralya istihdam verileri, işsizlik oranının %4, istihdam değişikliğinin 77.400 ve tam istihdam değişikliğinin 121.900 olduğunu gösterdi. İşsizlik, 2008'den beri görülmeyen en düşük seviyelere indi ve Avustralya Merkez Bankası'nın erken faiz artırımına yönelik baskıyı artırdı.

City Index kıdemli piyasa analisti Tony Sycamore Reuters'e verdiği demeçte, "Avustralya doları su altında tutulan bir balon gibidir."

"Ticaret şartları rekor seviyelerde ve emtia fiyatları, önemli ölçüde geri çekilseler de hala yüksek ve bu Avustralya doları için çok iyiye işaret."

Tasman Denizi'nin karşısında, Yeni Zelanda'nın GSYİH'sı 2021'in dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre % 3 ve yıllık bazda %3.1 büyüdü.4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page