top of page

Fed Hayır Diyor, Ancak Piyasalar Erken Faiz İndirimine Isınıyor!

Dün ABD’den gelen veriler, bardağın dolu tarafından bakmayı seven piyasalara iyi bir gerekçe oldu.

ABD ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde %2,9 oranında büyüdü. Beklenti %2,6 olduğu için veri pozitif geldi, ancak büyümenin detaylarına baktığımızda çoğunluk parasal gevşemeden geliyor. Yani teşvikler, destekler ile artan kamu harcamalarıyla ekonomi destekleniyor. Fakat tüketici isteğinde azalma olurken en dikkat çeken taraf ise konut yatırımlarındaki azalma ve ihracattaki düşüş oldu.

ABD’de konut piyasasında karmaşık görünen bir durum var. Bir yandan inşaat sektöründe düşüş var, diğer yandan yeni kont satışlarında artış devam ediyor.

İnşaat izinleri, firmaların konut, bina vs yapmak için ilgili kurumlardan aldığı izindir. Dolayısıyla her zaman olmasa da istek ve izin ne kadar yüksek olursa piyasa da o kadar canlıdır diye düşünülebilir.

ABD’de inşaat izinleri 13 ayda sadece 3 ay toparlanma gösterirken 10 ay geriledi. Başvurular Temmuz 2020 sonrası en düşük seviyeye geriledi. Bu da pandemideki canlanmanın yerini durgunluğa bıraktığını gösteriyor.

Satış tarafında ise, yeni olan konutlarda talep elbette geçen yıla göre düşük, ancak son 4 ayda 600 bin üzeri korunarak bir miktar canlanma var.14 görüntüleme0 yorum

Комментарии


bottom of page