top of page

Fed kazanç kaydettikçe Powell düşük bir yaklaşım benimseyebilir

JACKSON HOLE, Wyoming (Reuters) - Enflasyon düşüyor. İşsizlik oranı yüzde 3,5 gibi düşük bir seviyede. ABD ekonomisi, tehdit altındaki bir bankacılık krizinden kaçındı ve mali piyasalar, yalnızca Federal Rezerv'in sıkı kredi politikalarına uyum sağlamakla kalmadı, hatta son zamanlarda piyasa faiz oranlarını yükselterek sürece yardımcı oldu.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Cuma günü burada Kansas City Fed'in ev sahipliği yaptığı merkez bankası araştırma sempozyumunda açılış konuşması yaptığında, bu copacetic arka plan çoğunlukla beladan kaçınmak için şekillendirilmiş bir mesaja ilham verebilir.

Ele alınması gereken net bir kriz ve yeniden şekillendirilmesi gereken kamuoyu beklentileri yokken neden partiyi bozma riskine giresiniz ki?

Antulio Bomfim geçen yıla kadar şöyle demişti: "Avucunda yapışkan bir not olsaydı sanırım bu 'tekneyi sallama' olurdu, yani fazla güvercin ya da şahin gibi görünmemek anlamında." kıdemli bir Fed politika danışmanı ve şu anda Northern Trust'ta (NASDAQ: NTRS ) küresel sabit gelir ekibinin küresel makro başkanı . "Piyasa fiyatlaması nispeten iyi bir yerde görünüyor...Mevcut bağlamda ileriye yönelik rehberlik sağlamak zor olduğundan o bundan kaçınabilir."

Powell'ın, önde gelen küresel merkez bankacılarının, ekonomistlerin ve politika yapıcıların yer alacağı ve küresel ekonominin küresel ekonomik krize yol açan COVİD-19 salgını sonrasında dünya ekonomisinin nasıl değiştiğini tartışacağı bir araştırma konferansında ana konuşmacı olarak saat 10:05'te (EDT) (1405 GMT) konuşma yapması planlanıyor. Enflasyonun patlaması ve diğer olaylar.

Konuşma konusu merkez bankasının genel takviminde "Ekonomik Görünüm" olarak listeleniyor, ancak Fed başkanlarına Jackson Hole platformunu nasıl kullanacakları ve bu platformun gördüğü küresel ilgi konusunda geniş bir yer veriliyor. Powell'ın buradaki önceki beş konuşması, başkan olarak yaklaşımını açıkladığı biraz teorik bir kıyaslama çalışmasından, geçen yıl enflasyonu ekonomiden sıkıştırmak için gereken "acı" üzerine kısa bir konferansa, keskin ve beklentileri değiştiren bir mesaja kadar uzanıyordu. mali piyasalar onun mahkumiyetinden şüphe duyuyordu.

Bu kez, politika mesajlarının şekillendirilmesine yardımcı olan analistler ve eski Fed yetkilileri, kendisinin son merkez bankası toplantıları ve açıklamalarındaki temel fikirleri muhtemelen tekrarlayacağını söylüyorlar; özellikle de zayıf enflasyonu gösteren verilerin memnuniyetle karşılandığını ancak işin henüz bitmediğini; daha fazla faiz artırımına ilişkin kararların veri akışına bağlı olacağı ve toplantı toplantı yapılacağı; ve ekonomiye yönelik risklerin daha "iki taraflı" hale geldiği ancak Fed'in önceliğinin enflasyonun kontrol altına alınmasını sağlamaya devam ettiği.

Bunun ötesinde, Fed'in politika tartışmalarının bir sonraki aşaması (yani faiz oranlarının mevcut yüksek seviyede ne kadar süreyle tutulacağı) hakkında nasıl düşündüğünü özetlemeye başlayabilir veya konferansın temasına sadık kalarak aşağıdaki gibi konularda görüşlerini ortaya koyabilir: Enflasyonun doğası, "enflasyondaki düşüş"ün devam etmesine neyin izin verebileceği veya faiz oranlarının yapısının değişip değişmediği.

MÜKEMMEL KONUŞMA YOK

Powell ve diğer Fed yetkilileri, ABD'nin 1970'li ve 1980'li yıllardaki deneyimini biçimlendirici olarak görüyorlar ve kısa vadeli politika görüşü söz konusu olduğunda, o yıllarda yapıldığını düşündükleri hataları tekrarlamak istemiyorlar ve enflasyonun tam anlamıyla dengelenmesini sağlayamıyorlar. içeriyordu.

İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Komitesi eski üyelerinden Adam Posen, "Ekonominin ve enflasyonun gidişatı hakkında çok fazla belirsizlik varken ve politika yapıcılar arasında bir sonraki adımlarla ilgili olarak filizlenen bir bölünme varken, bu noktada mükemmel bir konuşma yok" dedi. ve şu anda Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü'nün başkanıdır. "Sanırım Powell'ın asıl çabası, mevcut görünümde faiz oranlarını ne kadar yüksek tutmak istediğinizi açıklamak olacak."

Fed'in gösterge faiz oranına bağlı sözleşmelere yatırım yapan yatırımcılar şu anda Fed'in gelecek yıl politika faizini %5,25 ile %5,5 arasında belirlenen mevcut seviyeden düşürmeye başlamasını bekliyor. Haziran ayı itibarıyla politika yapıcılar bu yıl çeyrek puanlık bir artışla hala daha yüksek oranların önlerinde olduğunu düşünüyor.

Temel ölçütlere göre enflasyon, Fed'in %2'lik hedefinin iki katından fazla olmasına rağmen, geçen yıla göre önemli ölçüde düştü. Aslında Fed yetkilileri, en azından istikrarlı bir şekilde düşen enflasyon bağlamında, ileride faiz indirimi olasılığını tartışmaya başladılar. Enflasyon beklendiği gibi düşerse, aralarında Powell'ın da bulunduğu Fed yetkilileri, enflasyona göre düzeltilmiş "reel oranı" kabaca sabit tutmak için faiz indirimlerinin uygun olabileceğini öne sürdüler5 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page