top of page

Fiyatlar yükselse de ABD’deki fırtına, COVID-19 ve faiz artırımları petrol için belirsiz bir görünüm

Olumsuz hava koşullarına ilişkin endişeler yakın vadeli talep görünümünü zayıflatsa da verilerin ABD stoklarında beklenenden daha büyük bir haftalık düşüşe işaret etmesiyle petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsünden (API) alınan veriler, ABD stoklarının 16 Aralık haftasında beklenenden daha büyük bir düşüşle 3 milyon varil azaldığını gösterdi ve günün ilerleyen saatlerinde stoklarda 1,7 milyon varil düşüş göstermesi beklenen resmi̇ veriler için de benzer bir eğilimin habercisi oldu. Stoklardaki düşüş haberi, Keystone boru hattının geçici olarak kapatılması ile arzda görülen kesintinin ortasında geldi.

Brent %0,4 artışla 80,10 dolara yükselerek kazançlarını üçüncü seansa taşırken WTI %0,1 artarak 76,32 dolar oldu.

Bu hafta ham petrol fiyatları; özellikle de Japonya Merkez Bankasının (BoJ), yaklaşık on yıldır ilk kez aşırı güvercin politikasında değişikliğe gitmesinin ardından zayıflayan dolardan faydalandı. Bankanın bu hamlesi yeni desteklerken doları altı ayın en düşük seviyesine yaklaştırdı, bu da dolarla fiyatlanan emtialar için faydalı oldu.

ABD hükümetinin Stratejik Petrol Rezervi’ni Şubat ayından itibaren yeniden doldurmaya başlayacağı yönündeki vaadi de fiyatlara destek olarak piyasalara alım sinyali gönderdi.

Öte yandan ABD'nin orta batısındaki fırtına görünümünün kötüleşmesi, yıl sonu tatil sezonunda olası seyahat aksaklıklarına işaret ederek yakıt talebini daha da düşürebilir. Keystone boru hattının yeniden faaliyete geçmesiyle birlikte ABD'deki arz da artacak.

Artan benzin stokları ise dünyanın en büyük petrol tüketicisinde yakıt talebinin hâlâ zayıf olduğunu gösterdi.

Petrol fiyatları son seanslarda yükselirken artan faizlerle yüksek enflasyonun, 2023'te potansiyel bir resesyona ilişkin korkuları beslemesiyle bu yıl ciddi kayıplar yaşamaya devam ediyor.

BoJ'un politika değişikliği doları düşürse de gelişmiş piyasalardaki neredeyse tüm büyük merkez bankalarının, 2023'te sıkılaştırmaya devam edeceğine işaret etmesi, ham petrol talebini daha da düşürebilir.

Geçtiğimiz hafta Fed, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankasından gelen şahin sinyaller, ham petrol piyasalarını sarsmıştı. Artan COVID-19 vakalarıyla boğuşan Çin ekonomisinin yeniden açılmasına ilişkin belirsizliğin de yakın vadede ham petrol üzerinde baskı yaratması bekleniyor.7 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


bottom of page