top of page

Gün Öncesi: Fed kararı ve kazanç raporları


Salı günü borsalar; beklenenden daha iyi gelen enflasyon haberlerinin, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağına dair korkularla çatışmasıyla dalgalı seyretti.


Yatırımcılar, enflasyon trendlerinin yavaşladığını gösteren ekonomi haberlerini neşeyle karşıladı. Aynı zamanda Fed’in, faiz oranlarını artırmaya devam edeceği ve ekonomiyi resesyona sürükleyeceği korkusu var.


Fed'in bu yıl için planlanan son faiz kararı Çarşamba günü öğleden sonra açıklanacak. Piyasa yarım puanlık bir artış bekliyor. Ancak faiz artırımlarının hızının azalması bir son anlamına gelmiyor.


Yatırımcıların bilmek istedikleri şey, politikacıların gelecek yıl ve önümüzdeki birkaç yıl için faiz oranlarıyla ilgili tahminleri. Noktasal grafik olarak adlandırılan bu tabloda gayrisafi yurt içi hasıla, enflasyon ve işsizlik tahminleri de yer alacak. Piyasa GSYİH ve enflasyon rakamlarının düşeceğini, işsizliğin ise yükseleceğini öngörüyor.


Piyasanın, merkez bankasının düşünce yapısı hakkında yeni bilgiler edinmek için en büyük şansı, Başkan Jerome Powell'ın gazetecilerle bir araya geldiği toplantı olacak ve kendisine faizlerin daha ne kadar yüksek kalacağı ve Fed'in bu kararı vermek için hangi verileri izlediğinin sorulması muhtemel.


Bugün piyasaları etkileyebilecek üç gelişme:


1. FOMC açıklaması


Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), faiz oranlarına ilişkin kararını bugün açıklayacak. Powell’in ardından yapılacak basın toplantısı genellikle bir saat kadar sürer ve Fed'in YouTube kanalında canlı olarak yayınlanır.


2. Lennar kazanç raporu


Lennar Corporation'ın (NYSE:LEN) 9,98 milyar dolar gelir üzerine 4,88 dolar hisse başına kazanç raporlaması bekleniyor.


3. Weber kazanç raporu


Weber Inc (NYSE:WEBR), BDT Capital tarafından 3,7 milyar dolarlık bir özelleştirme anlaşmasını kabul ettikten sadece birkaç gün sonra son çeyrek için rapor verecek. Analistler, ızgara ve dış mekan ekipmanları üreticisinin 209 milyon dolar gelir ve hisse başına 18 sent zarar ettiğini düşünüyor.

12 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page