top of page

G7 Ülkeleri Rusya'dan Altın İthalatını Yasaklamayı Planlarken Altın Yükseliyor


Yediler Grubundan (G7) bazı ülkeler Rusya'dan külçe altın ithalatını yasaklamayı planlarken, bu da arzı daraltabilir.


Altın vadeli işlemleri 23:59 ET (0359 GMT) itibarıyla %0,37 artışla 1,837,05 $'a yükseldi. Normalde altına ters hareket eden dolar Pazartesi sabahı %0,2 düştü.


Rusya'ya Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle yaptırımları sıkılaştırmanın bir yolu olarak ABD, İngiltere, Japonya ve Kanada da G7 zirvesi sırasında Rusya'dan yeni altın ithalatını yasaklamayı planlıyor.


G7 liderleri, Rusya'nın işgaline karşı savunmasında Ukrayna'ya süresiz destek sunmayı planlıyor.


ABD San ​​Francisco Merkez Bankası Başkanı Mary Daly Cuma günü yaptığı açıklamada, Temmuz ayında 75 baz puanlık bir faiz artırımı daha desteklediğini söylerken, Fed Bank of St. Louis Başkanı James Bullard, ABD'de resesyon korkularının abartıldığını söyledi.


Uluslararası Para Fonu, agresif Federal Rezerv parasal sıkılaştırmasının talebi soğutabileceği, ancak ABD'nin bir resesyondan “zar zor” kaçınacağını öngördüğü için Cuma günü ABD ekonomik büyüme tahminini düşürdü.


Dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust, varlıklarının bir gün önceki 1.063.07 tondan Cuma günü %0.2 düşüşle 1.061.04 tona gerilediğini söyledi.


Diğer değerli metallerde gümüş %1,08 değer kazandı. Platin %0.58, paladyum %0.73 yükseldi.

13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page