top of page

Hawkish Fed Yetkilileri Doları Artırırken Altın 1.800 Dolardan Düştü

Altın fiyatları Çarşamba günü düştü ve vadeli işlemler birkaç Federal Rezerv yetkilisinin şahin yorumlarının daha keskin faiz artırımları beklentisiyle doları yükseltmesinin ardından yaklaşık %1 düştü.
2105 ET (0105 GMT) itibariyle, Altın Vadeli İşlemleri %0.9 düşüşle ons başına 1.774.20$'a geriledi. Spot altın %0,2 düşüşle 1.758.12$'a geriledi. Artan ABD-Çin gerilimlerine ilişkin endişelerin güvenli liman talebini artırmasıyla sarı metal vadeli işlemleri Salı günü kısa bir süreliğine 1.800 doların üzerine çıktı.
Ancak, iki Fed yetkilisinin, aşırı enflasyonla mücadele etmek için daha dik faiz artırımları olasılığını ana hatlarıyla belirtmesinin ardından kazançlar kısa kesildi.
CNBC'ye konuşan San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, enflasyonun kontrol altına alınmasından önce Fed'in "daha uzun bir yolu" olduğunu ve bunun muhtemelen daha fazla faiz artırımına işaret ettiğini söyledi.
Ayrı bir gelişmede, Chicago Fed Başkanı Charles Evans bir başka büyük faiz artırımına işaret etti, ancak böyle bir hareketten kaçınılabileceğini umduğunu belirtti.
Onların yorumları Salı günü ABD dolarında %1'lik bir artışı tetiklerken, ABD Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri %0.9 artışla 106.18$'a yükseldi. ABD 10-Yıllık Hazine tahvilleri de bu açıklamaların ardından yükseldi ve Salı günü %2.747 seviyesinde tamamladı.
Dolar, daha fazla faiz artırımı beklentisiyle artan çekiciliği ile bu yıl güvenli liman alımı olarak altını büyük ölçüde geride bıraktı.
Bu yıl dört kez faiz artırımının ardından Fed , bir sonraki eylem planına karar vermek için Eylül ayı sonlarında toplanacak . Enflasyon ABD'de yıllık %9.1 gibi şaşırtıcı bir orana ulaştı ve bankaya politikayı daha da sıkılaştırması için baskı yaptı.
CME grubu verileri şimdi, yatırımcıların çoğunluğunun Eylül ayında %2,75 ile %3,0 arasında bir oran belirleyecek olan %0,5'lik bir artış için konumlandığını gösteriyor.
Gümüş ve Platin vadeli kontratlarının her biri %2'lik düşüşle sarsılmasıyla birlikte, Çarşamba günü doların gücü diğer büyük metallerin çoğuna ağırlık verdi .
Endüstriyel metaller arasında, Londra'da işlem gören bakır vadeli işlemleri Salı günü %1,1 düştükten sonra %0,6 düşüşle 7,775,50$'a geriledi. Nikel Vadeli İşlemleri %8 düşerek son kazançlarını keskin bir şekilde konsolide ederken, Alüminyum %1,7 değer kaybetti.
Endüstriyel metaller, özellikle bakır , bu hafta dünya genelinden gelen zayıf üretim verileriyle sert bir darbe aldı. Ekonomik aktivitenin bu yıl istikrarlı bir şekilde düşmesiyle metal fiyatlarına ilişkin görünüm belirsizliğini koruyor.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page