top of page

Hisse senetleri 'dolar ezici gücü' ile sarsılıyor

Asya borsaları Cuma günü Çin-ABD geriliminin derinleşmesiyle teknoloji hisselerinin düşmesiyle düşüş yaşarken, yatırımcıların ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasını beklemesiyle dolar dokuz yılın en uzun kazanç serisini tamamlamaya hazırlanıyor.

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi, haftayı %0,2 ve %1,4 kayıpla tamamladı. Hong Kong piyasaları şehri kasıp kavuran fırtınalar nedeniyle sabah saatlerinde kapalıydı. Japonya'nın Nikkei endeksi %1,37 düştü.

Avrupa hisse senetleri, Eurostoxx 50 vadeli işlemlerinin %0,21 artması, Alman DAX vadeli işlemlerinin %0,18 ve FTSE'nin %0,07 düşmesiyle daha yüksek bir açılışa hazır görünüyordu.

Çin'in devlet çalışanları tarafından iPhone kullanımını kısıtladığı yönündeki raporlar ve Cuma günü korumacılık korkularının Asya'daki tedarikçi hisseleri üzerinde ağırlık yaratması üzerine şirketin piyasa değerinden iki gün içinde yaklaşık 200 milyar dolar silindikten sonra tüm gözler Avrupalı ​​Apple (NASDAQ: AAPL) tedarikçilerine çevrilecek .

Büyük bir Apple tedarikçisi olan Tayvanlı TSMC'nin hisseleri %0,37 oranında değer kaybetti. Bazı kullanıcıların çiplerini Çin'in Huawei Technologies'in yeni telefonunda bulduğu Güney Koreli SK Hynix'in hisseleri %4 düştü. Tokyo Electron hisseleri yaklaşık %4 düştü.

Capital.com analisti Kyle Rodda, "Çin'in Apple ürünlerine yönelik kısmi yasağı, ticaret savaşlarını ve ABD-Çin ayrışmasını yeniden gündeme getiriyor" dedi. "Yasağın kapsamı dar... ancak bu, ayrılmanın iki yönlü maliyetlerini ve risklerini gösteriyor."

ABD'li tedarikçilerin hisseleri bir gecede düştü ve S&P 500'ün %0,3, Nasdaq'ın ise %0,9 düşmesine yardımcı oldu. S&P 500 vadeli işlemleri Cuma günü Asya'da çok az değişiklik gösterdi.

Satışlar aynı zamanda teknoloji hisselerinin, ABD faiz oranlarının 20 yılın en yüksek seviyelerinde kalacağı yönündeki bahislerle artan ABD getirileri nedeniyle ekstra baskı altında olduğu bir dönemde gerçekleşti.

Bu da doların serbest kalmasına neden oldu ve bu yükseliş, ABD döviz endeksini %5'ten fazla yükselten bir yükselişle, bir dizi para birimi karşısında art arda sekizinci haftadır yükselişe geçti.

Dolardaki kazanımlar Çin yuanını 16 yılın en düşük seviyesine itti ve yendeki düşüşten rahatsız olan Japon politika yapıcıların söylemlerini artırmalarına yol açtı.

ANZ Bank'taki analistler, "Çin'in karşı karşıya olduğu zorluklar ve ABD istihdam piyasasının yeniden sıkılaştığına dair daha fazla işaret göz önüne alındığında, doların destek bulması ve 'dolar ezici gücünün' öfkeli gidişatına devam etmesine izin vermesi şaşırtıcı değil." dedi. Bir not.

Euro bu hafta %0,5 kayıpla Asya'da 1,0715 dolardan sabit işlem gördü; yatırımcılar bu tutarın Avrupa Merkez Bankası'nın gelecek hafta yapacağı bir artıştan daha muhtemel olduğunu düşünüyor.

Yen son 10 ayın en düşük seviyelerini buldu ve dolar başına 147,19 ile 150 civarına doğru ilerliyor. Burada yatırımcılar yetkililerin destek konusunda devreye girme riskinin yüksek olduğunu düşünüyor.

Japonya'nın önde gelen döviz diplomatı Masato Kanda Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yetkililerin "spekülatif" hareketleri kısıtlama yönünde herhangi bir seçeneği göz ardı etmeyeceğini söylerken, kabine baş sekreteri Hirokazy Matsuno hükümetin "aciliyetle" izlediğini söyledi.


Avustralya doları haftada %1'den fazla düşüş yaşadı ve Cuma günü 0,6384 dolardan işlem gördü. Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirileri bu hafta 5 baz puanın üzerinde artışla %4,22'ye yükseldi. İki yıllık tahvil getirileri 6 baz puan artışla %4,93'e yükseldi.

Brent ham petrol fiyatları bu hafta yükseldi ancak son dönemde güçlü olan ABD verilerinden elde edilen kazanımlar, Avrupa ve Çin'deki talep göstergelerinin yumuşaması nedeniyle azaldı. Brent vadeli işlemleri en son gün için %0,66 düşüşle varil başına 89,33 dolarda sabit kaldı, ancak hafta genelinde yaklaşık %1 artış gösterdi.


15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page