top of page

Japonya benzin sübvansiyonlarını yıl sonuna kadar uzatmayı düşünüyor

TOKYO (Reuters) - Konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan üç kişi Salı günü yaptığı açıklamada, Japonya hükümetinin benzin fiyatlarını litre başına 180 yen'in altında tutmak için yakıt sübvansiyonlarını yıl sonuna kadar uzatmayı düşündüğünü ve bu tedbiri finanse etmek için ayrı bir bütçe üzerinde çalıştığını söyledi.

Medyaya konuşma yetkileri olmadığı için isimlerini vermeyi reddeden kaynaklar, teklifin ayrıntılarının iktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) ve müttefiki Komeito'dan yetkililer tarafından tartışıldığını söyledi.

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki teklif hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Gazetecilere verdiği demeçte, "Ekonomiyi canlandırma ve kamu maliyesini yeniden sağlama hedefine ulaşmalıyız."

Geçtiğimiz hafta Başbakan Fumio Kishida, iktidar partisi yetkililerine, yaşam maliyeti baskılarını hafifletmeye yardımcı olmak için Ocak 2022'de uygulamaya konan yakıt sübvansiyonlarını genişletmeye yönelik adımları değerlendirmeleri talimatını verdi.

LDP genel sekreteri Toshimitsu Motegi de gazetecilere, partinin herhangi bir uzatmayı finanse etmek için sonbaharda ekstra bir bütçe uygulamaya koymaya çalıştığını söyledi.

Japonya'da benzin fiyatları, yendeki zayıflama ve küresel fiyatların yükselmesi nedeniyle istikrarlı bir şekilde artıyor.


Sübvansiyonların uzatılması, hükümetin Kishida'nın yeni tahvil satışlarını ve borç ödeme maliyetlerini hariç tutan faiz dışı bütçe dengesini Mart 2026'da sona eren mali yıla kadar karaya çıkarma hedefine ulaşmasını zorlaştıracak.

Hükümet, hedef yılda 1,3 trilyon yen açıkla gelecek mali yılda faiz dışı bütçe fazlası elde edebileceğini söyledi.
7 görüntüleme0 yorum
bottom of page