top of page

Küresel piyasalar güçlü ABD verileriyle dalgalandı

ABD’de başta ISM hizmet endeksi olmak üzere açıklanan güçlü veriler Fed faizlerinin hangi noktada tepe yapacağına dair beklentileri yukarı çekti. ABD verileri sonrası Wall Street endeksleri düşerken, dolar ve tahvil getirileri yükseldi.


ABD’de Pazartesi günü açıklanan güçlü hizmet verileri sonrası Fed’in faiz artırım politikasını yakın zamanda sonlandırmayacağı beklentisi güç kazandı, faizlerin tepe noktasına ilişkin beklentiler de yukarı yönlü güncellendi.

Bunun sonucunda Wall Street endeksleri neredeyse bir ayın en sert günlük düşüşünü yaşadı. S&P 500 yüzde 1,79, Nasdaq 100 yüzde 1,73 ekside kapandı. Bloomberg Dolar Endeksi aralıksız 4 günlük kaybın ardından dün yüzde 0,8 oranında yükseliş kaydetti.

Doların gücü emtiaya satış olarak yansıdı. Pazartesi yüzde 3’ün üzerinde düşüş kaydeden petrol fiyatları bu sabah yüzde 0,4’e yakın yükselişte. ABD 2 yıllık tahvil getirisi dün Fed beklentileriyle 12 baz puan artarken, 10 yıllıkların getirisi 9 baz puan yükseldi.

10 yıllık tahvil getirilerindeki yükseliş yeni işlem gününde de devam etti. ABD vadeli endeksleri yeni güne sınırlı bir toparlanma ile başladı.

Asya Borsaları ise karışık bir görünüm sundu. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda’nın gevşek para politikasının süreceği mesajını yinelemesi sonrası yen günlük kazançlarını sildi.


Çin’in Kovid 19 önlemlerini gevşetmeye devam etmesiyle dolar/offshore yuan 7 seviyesinin altını korudu. Avustralya Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 3,10 seviyesine çıkardı.

19 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page