top of page

Küresel piyasalarda zayıf veri rallisi

ABD’de yeni iş imkanları verisi 2020’den bu yana en düşük seviyeye indi. Veri, piyasalarda Fed’in agresif faiz artışınının hızını azaltabileceği beklentisi ile olumlu bir etki yarattı.

Wall Street endekslerinin iki yıldan uzun bir sürenin en güçlü iki günlük yükselişini kaydetmesi bu sabah Asya Borsalarını da destekliyor.

Salı günü S&P 500 ve Nasdaq 100 yaklaşık %3 yükselirken, endekslerin iki günlük artışı sırasıyla %5,73 ve %5,57 oldu.

Avrupa’da Euro Stoxx 50 endeksi Mart'tan bu yana en güçlü günlük yükselişini kaydetti. ABD ve Avrupa hisse senedi endeksleri vadeli işlemlerde ekside.

Asya’da Japon Nikkei 225 artıda. Salı günü tatilde olan Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 5'i aşan artış kaydetti. Çin borsası hafta boyunca işleme kapalı olacak.

Yeni Zelanda Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artırırken, önümüzdeki dönemde daha fazla artışa gidebileceği sinyalini verdi. Ülkenin para birimi kiwi değer kazandı.

Petrol fiyatları OPEC+’ın kasım ayı için günlük 2 milyon varil ile daha önce öngörülenden yaklaşık 1 milyon varil daha fazla üretim kesintisini değerlendirdiğini duyurması üzerine dün %3’ün üzerinde yükseldikten sonra bu sabah biraz geriledi. OPEC+’ın kararını bugünkü toplantıda netleştirmesi bekleniyor.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi aralıksız üç gündür düşüyor. Bloomberg Dolar Endeksi hafif artıda.

18 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page