top of page

Merkez Bankası menkul kıymet tesis oranını yükseltti, vadeyi uzattı

Resmî Gazete'de yayımlanan tebliğe göre Merkez Bankası, menkul kıymet tesis oranını %3’ten %5’e çıkardı.

Daha öce Haziran ayında Resmî Gazete'de yayımlanan tebliğde liralaşma stratejisi kapsamında bankaların TL cinsinden menkul kıymetlerine ilişkin usul esaslar genişletilmişti. Bugünkü kararla hem vade hem de esaslarda kapsam uzatıldı.

Resmî Gazete'de yayımlanan tebliğe göre;

Mevduat ve katılım bankalarının tabi oldukları muhasebe standartları ve kayıt düzeni esas alınarak Merkez Bankasınca belirlenen usul ve esaslara göre bankalarca gerçek ve tüzel kişi için hesaplanacak Türk lirası mevduat/katılım fonunun toplam mevduat/katılım fonu içindeki payına göre ilave olarak menkul kıymet tesis edilecek.

Gerçek ve tüzel kişi için ayrı ayrı hesaplanan oranlardan herhangi biri, %50’nin altında kalan bankalar için 7 puan, %50 ile %60 arasında olan bankalar için 2 puan, menkul kıymet tesis oranına ilave edilecek.

Tebliğe göre yapılan 2 puanlık artış üzerinden hesaplanan tutarın 28 Ekim hesaplama tarihinde üçte biri, 25 Kasım hesaplama tarihinde üçte ikisi dikkate alınacak.

Menkul kıymet tesis oranının artırılmasındaki amaç ne?

Liralaşma stratejisi kapsamında TL’yi desteklemek hedefleniyor. Merkez Bankası, bu uygulamanın bu yılın devamında ve 2023’te de sürdürüleceğini açıklayarak şu duyuruyu yaptı:

“Merkez Bankası 2021 yılı Aralık ayında liralaşma stratejisi kapsamında yabancı para mevduattan Türk lirası mevduata dönüşümü desteklemeye başlamış ve Türk lirası mevduat tercihinin güçlenmesi yönünde önemli bir adım atmıştır. Devreye alınan bu uygulama neticesinde banka bilançolarındaki Türk lirası payı artarken, bankaların fonlama vadesi uzamış ve uygulama banka bilançolarını güçlendirerek finansal istikrarı desteklemiştir. Bu zaman zarfında bankalar Merkez Bankası tarafından 2021 yılı sonunda belirlenen dönüşüm hedeflerini gerçekleştirmiş ve liralaşma stratejisi kapsamında başlatılan Türk Lirası Cinsinden Menkul Kıymet Tesisi uygulamasına uyum göstermiştir. Söz konusu Menkul Kıymet Tesisi uygulamasında yapılan değişiklik ile menkul kıymet tesis oranı yüzde 5 olarak güncellenmiştir. Dönüşüm oranı yerine 2023 yılı başından itibaren Türk lirası mevduatın toplam mevduat içindeki payını esas alan hedeflere göre menkul kıymet tesisi uygulamasına geçilmektedir. Yılın geri kalanında ve 2023 yılında da liralaşma stratejisi kapsamında adımlar atılmaya devam edilecektir.”


1 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page