top of page

Omicron nedeniyle OPEC+’nın petrol arzındaki artışı durduracağına yönelik beklentiler artıyorAsya’da Salı günü petrol, geçen haftaki kayıplarından toparlanmaya devam ediyor. Yatırımcıların, yeni Omicron varyantıyla ilgili belirsizlik nedeniyle majör üreticilerin ham petrol arzını durduracağına yönelik beklentileri arttı.

Brent %0,64 artışla 73,69 dolar olurken WTI %1,03 yükselişle 70,67 dolara ulaştı. Cuma günü petrol, Omicron varyantının daha çok kısıtlamaya yol açarak yakıt talebine zarar vereceği korkuları ile yaklaşık %12 düşüş yaşadı.


Pazartesi günü Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Omicron’un çok yüksek enfeksiyon riski taşıdığını söyledi ve varyantı “endişe verici varyant” olarak sınıflandırdı. Hollanda, Danimarka ve Avustralya gibi pek çok ülke, hafta sonu Omicron vakası raporladı ve başka ülkeler de seyahat kısıtlamaları getirdi.

Yakıt talebi görünümünün varyant nedeniyle belirsiz olmasından dolayı yatırımcılar, OPEC+’nın Ocak ayında günlük 400.000 varillik üretim artışı planlarını durdurmasını bekliyor. Kartelin toplantısı 2 Aralık’ta.


Commonwealth Bank emtia analisti Vivek Dhar, “Omicron varyantı ve majör petrol üreticilerinin petrol stoklarını kullanıma açması ışığında grubun, üretim artışlarını durdurma eğiliminde olacağını düşünüyoruz.” dedi.

ABD ve diğer majör tüketicilerin, Stratejik Petrol Rezervlerinden koordineli olarak kullanacaklarını duyurdukları miktarın beklenenden daha küçük olması ile OPEC+ kendi planını zaten gözden geçiriyordu.


OANDA analisti Edward Moya, “Küresel stratejik rezerv kullanımı ve düzinelerce ülkenin Güney Afrika ve komşu ülkeler için seyahat kısıtlaması getirmesinin ardından OPEC ve müttefikleri, üretim artışını durdurmayı ve hatta üretimde ufak bir kesintiyi kolayca haklı çıkarabilir.” dedi.

Öte yandan İran ve dünya güçleri arasında, 2015 nükleer anlaşmasını canlandırma görüşmeleri tekrar başladı ve diplomatların iyimser yorumları piyasaya destek oldu.

Yatırımcılar şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ham petrol arz raporunu bekliyor.

4 görüntüleme0 yorum

Bình luận


bottom of page