top of page

Petrol, Çin'in COVID kısıtlamalarını gevşetmesiyle üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı

Petrol, Çin'in en son COVID-19 kısıtlamalarını gevşetmesinin, kış fırtınalarının neden olduğu ABD enerji üretimi kesintilerinden gelen daha fazla destekle birlikte yakıt talebinde iyileşme umutlarını artırmasıyla Salı günü üç haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ulusal Sağlık Komisyonu Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Çin'in 2020'den beri büyük ölçüde kapalı olan sınırlardaki kaldırımları hafifletmeye yönelik büyük bir adım olarak, 8 Ocak'tan itibaren gelen yolcuların karantinaya alınmasını zorunlu kılmayı bırakacağını söyledi.

Brent ham petrolü 1108 GMT itibariyle 95 sent veya %1.1 artışla varil başına 84.97 dolardan ve ABD West Texas Intermediate ham petrolü 71 sent veya %0.9 artışla 80.27 dolara ulaştı. Her iki kriter de oturumun erken saatlerinde 5 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Avatrade analisti Naeem Aslam, Çin'in karantina kuralına ilişkin planı hakkında "Bu kesinlikle tüccarların ve yatırımcıların umduğu bir şey" dedi.

İngiltere ve ABD piyasaları Pazartesi günü Noel tatili nedeniyle kapalıydı.

Hisse senetleri yükselirken, ABD doları Çin'in hamlesine tepki olarak Salı günü yumuşadı. Zayıf bir dolar, petrolü diğer para birimleri sahipleri için daha ucuz hale getiriyor ve riskli varlıkları destekleme eğiliminde.

Fujitomi Securities'in baş analisti Kazuhiko Saito, petrolün ABD'deki kış fırtınaları nedeniyle arzın kesintiye uğramasına ilişkin endişelerden de destek aldığını söyledi.

Ancak ABD'de havanın bu hafta düzeleceği tahmin ediliyor, bu da rallinin çok uzun sürmeyebileceği anlamına geliyor" dedi.

Cuma günü itibariyle, ABD Körfez Kıyısı boyunca yaklaşık 1,5 milyon varillik günlük rafinaj kapasitesi kapatılırken, Kuzey Dakota'dan Teksas'a petrol ve gaz üretimi donarak arzı kesti.


Rusya'nın olası bir üretim kesintisine ilişkin endişeleri de fiyatlara destek sağladı.

RIA haber ajansının aktardığına göre Başbakan Yardımcısı Alexander Novak Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın fiyat tavanlarına tepki olarak 2023'ün başlarında petrol üretimini %5 ila %7 oranında azaltabileceğini söyledi.3 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page