top of page

Petrol, Çin'in ekonomik toparlanmasının hayal kırıklığı yaratması ve doların güçlenmesiyle düştü.

Petrol, dünyanın ikinci büyük ham petrol kullanıcısı olan Çin'deki ekonomik büyümenin beklentileri biraz karşılaması, gelecekteki talep artışlarına ilişkin endişeleri artırması ve ABD dolarının güçlenmesinin yatırımcıların risk iştahını zedelemesi nedeniyle Çarşamba günü düştü.

Küresel gösterge Brent ham vadeli işlemleri GMT 04:32 itibarıyla 52 sent veya %0,7 düşüşle varil başına 77,77 dolara geriledi. ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol vadeli işlemleri (WTI) 56 sent veya %0,8 düşüşle varil başına 71,85 dolara geriledi.

Brent ham petrolü Salı günü hafif yükselirken WTI, yatırımcıların ABD'de temellerin zayıfladığını görmesi nedeniyle düştü ancak Kızıldeniz'de devam eden deniz ve hava çatışmaları, tankerlerin bölgeden kaçınmak için yeniden rota çizmek zorunda kalacağı, maliyetlerin ve teslimat sürelerinin artacağı yönündeki endişeleri artırdı.

Çin ekonomisi dördüncü çeyrekte bir önceki yıla göre %5,2 oranında büyüdü; bu da analistlerin beklentilerini karşılayamadı ve Çin talebinin 2024'te daha güçlü küresel petrol büyümesine yol açacağı yönündeki tahminlerin sorgulanmasına neden oldu.

Phillip Nova'nın kıdemli piyasa analisti Priyanka Sachdeva, Çin'in ekonomik büyüme rakamının " ham petrol talebindeki olumsuz etkileri sona erdirmediğini , Çin'in 2024 ve 2025 için görünümü hala kasvetli" dedi.

"Petrol endüstrisi, inişli çıkışlı bir toparlanmaya rağmen Çin'den gelen petrol talebinin dirençli olduğu ve muhtemelen 2024'te rekor seviyelere ulaşacağı fikrini destekliyordu."

Beklenenden daha az ekonomik büyümeye rağmen, Çin'in petrol rafinerisi üretimi 2023'te bir önceki yıla göre %9,3 artarak rekora ulaştı; bu da bazı analistlerin beklediği hızda olmasa da ülkenin petrol talebinin arttığına işaret ediyor.

Ülkedeki rafinerilerin stokları yenilemek, nispeten düşük fiyatlara kilitlenmek ve 2024'ün ikinci yarısında daha güçlü talep olacağını öngörmek için Mart ve Nisan aylarında teslim edilmek üzere aktif olarak petrol kargosu rezervasyonu yapmasıyla, Çin talebinin istikrarlı olduğuna dair bazı işaretler ortaya çıktı.

Ek olarak ABD Merkez Bankası yetkililerinin agresif faiz indirimi beklentilerini azaltan yorumlarının ardından ABD doları Çarşamba günü bir ayın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. Güçlenen dolar, diğer para birimleriyle ödeme yapan alıcıların dolar cinsinden petrole olan talebini azaltıyor.

Sachdeva, "Daha yüksek faiz oranları, ekonomik aktivitenin yüksek faiz ortamında soğuma eğiliminde olması ve petrol fiyatlarının kırılgan hale gelmesi nedeniyle petrol talebinde daha zayıf bir görünüme yol açabilir." dedi.

Piyasa, Kızıldeniz'deki durumu izlemeye devam ediyor; ancak petrol tankerleri rotalarını su yolundan uzaklaştırırken yatırımcılar arz kesintisi tehdidini hafife alıyor gibi görünüyor.


ABD, Husi füzelerinin Kızıldeniz'de bir Yunan gemisini vurmasının ardından Salı günü Yemen'deki İran bağlantılı Husi militanlarına karşı yeni saldırılar düzenledi.

Madencilik ve enerji emtiaları stratejisti müdürü Vivek Dhar, "Petrol kriterleri Kızıldeniz saldırılarını yansıtmasa da, tüketiciler için petrol ve petrol ürünlerinin gerçekleşen fiyatı, Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı üzerinden ticaret akışındaki aksama nedeniyle arttı." Avustralya Commonwealth Bank (OTC: CMWAY ), bir notta şunları söyledi.
11 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page