top of page

Petrol 95 Dolardan Geri Çekiliyor, Gözler ABD İyimserliğine Haftalık Kazandırıyor

Petrol fiyatları Cuma günkü son zirvesinden düştü, ancak olumlu ABD verilerinin ekonomik yavaşlamaya ilişkin korkuları hafifletmesine yardımcı olurken, arzın sıkılaşması ihtimali de fiyatların yükselmesine yardımcı olduğu için art arda ikinci hafta yükselmeye ayarlandı .
Londra'da işlem gören Brent petrol vadeli işlemleri %0,2 düşüşle varil başına 94,44$'a düşerken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri 21:25 ET'ye (01:25 GMT) kadar %0,8 düşüşle 88,37$'a geriledi. Brent vadelileri bu hafta yaklaşık %1,2 eklemeye ayarlanırken, WTI vadelileri yaklaşık %4 yükseldi ve ikincisi, iki sözleşme arasındaki fiyat farkı genişledikçe artan talepten de faydalandı.
Perşembe günü yayınlanan üçüncü çeyrek ABD GSYİH verileri , dünyanın en büyük ekonomisinin yüksek oranlı bir ortamda beklenenden daha iyi ilerlediğini ve ayrıca iki çeyrek ardışık düşüşün kırıldığını gösterdi.
Daha önce yayınlanan veriler, ABD'nin önceki hafta rekor miktarda petrol ihraç ettiğini ve küresel ham talep üzerine olumlu bir sinyal verdiğini gösterdi. Benzin stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş , ABD ham petrolünün artan enflasyon ve faiz oranlarına rağmen güçlü kaldığını da gösterdi.
Olumlu ipuçları, petrol fiyatlarını iki haftanın en yüksek seviyesine çıkardı ve onları üst üste ikinci haftalık kazançları için rotaya soktu.
Ancak beklenenden daha güçlü GSYİH okuması , Cuma günü ham petrol fiyatları üzerinde hafif baskı oluşturan doları destekledi. Dolar, petrol fiyatlarına da fayda sağlayan 5 günlük bir kayıp serisini kırdı.
Odak şimdi , piyasaların merkez bankası tarafından herhangi bir güvercin ekseni işareti olup olmadığını izleyeceği önümüzdeki hafta Federal Rezerv'in yaklaşan politika toplantısına çevrildi. Ancak ABD ekonomisindeki son dönemdeki esneklik göz önüne alındığında, böyle bir pivotun şansı belirsiz görünüyor.
Fed'in genel olarak 75 baz puanlık faiz artırımı yapması ve daha fazla artış sinyali vermesi bekleniyor .
Artan faiz oranları, sıkılaşan likidite koşulları ve güçlenen doların petrol maliyetini artırmasıyla bu yıl ham petrol fiyatları üzerindeki en büyük ağırlıklardan biri oldu.
Yine de, 2022'nin geri kalanında petrol için görünüm, özellikle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün 2020 COVID pandemisinden bu yana en büyük kesintisi olan günde 2 milyon varil azaltmasının ardından olumlu görünüyor.
Rus petrolüne yönelik Batılı kısıtlamaların da önümüzdeki aylarda arzı sıkılaştırması bekleniyor.
Ancak talep cephesinde, yükselen faiz oranları ve yüksek enflasyon , ham fiyatların yukarı yönlü hareketini sınırlayabilir. Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin'deki uzun süreli yavaşlama, petrol boğaları için en büyük endişe kaynağı.


8 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page