top of page

Petrol, ABD'nin temerrüde düşme riskinin azalmasıyla yükseldi

Yatırımcıların ABD'nin borç temerrüde düşmesi riskinin azalması konusunda temkinli bir iyimserliğe yönelmesiyle, petrol fiyatları bir önceki günkü %1'den fazla kayıplarının ardından Cuma günü toparlandı.
Brent vadeli işlemleri 59 sent veya %0.8 artışla 76.45 $'a yükselirken, ABD West Texas Intermediate ham petrolü 48 sent veya %0.7 artışla 72.34 $'a ulaştı.
IG'nin piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "Piyasaların, daha riskli bir ortama ve önceki aşırı satış koşullarından Brent ham petrolünde bir miktar dip alıma dönüşen ABD borç temerrüdü risklerini fiyatladığını düşünüyorum" dedi.
Bu haftanın başlarında, ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Sözcüsü Kevin McCarthy, 31,4 trilyon dolarlık federal borç tavanını yükseltmek için bir anlaşmaya varma hedeflerini yinelediler ve Pazar günü görüşmeyi kabul ettiler.
Yeap, "ABD borç tavanı sorununu aştığımızda, herhangi bir yukarı yönlü hareketin sürdürülüp sürdürülemeyeceğini belirlemek için temeller sonunda daha önemli olabilir" dedi.
Yatırımcılar, küresel merkez bankalarının daha fazla faiz artırımına işaret edebilecek enflasyon verileriyle ABD'nin borç temerrüde düşmemesi konusunda iyimserlikle boğuşurken, hava karışık olmaya devam ediyor.
İki Fed politika yapıcısına göre, ABD enflasyonu Fed'in faiz artırım kampanyasını durdurmasına izin verecek kadar hızlı soğumuyor gibi görünüyor.
National Australia Bank'tan (OTC: NABZY ) analistlere göre, ek faiz artırımları potansiyeli ABD'deki talep zayıflığıyla ilgili endişeleri artırıyor .
Ancak analistler, Çin'in talebinin 2023 boyunca iyileşmeye devam etmesini bekledikleri için fiyatlarda artış olduğunu ve bunun OECD talebindeki yavaşlamayı telafi etmesi gerektiğini söylediler.

Bu hafta başlarında açıklanan verilere göre, Nisan ayında Çin'in petrol rafinerisi üretimi bir yıl öncesine göre %18,9 artarak tarihin ikinci en yüksek seviyesine ulaştı.
Çinli rafineriler, toparlanan yurt içi yakıt talebini karşılamak ve yaz seyahat sezonu öncesinde stok yapmak için yüksek seferlerini sürdürdüler.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page