top of page

Resesyon korkuları petrol fiyatlarındaki yükselişi sınırlıyor


Petrol fiyatları, Çarşamba günü yükselerek bir önceki seanstaki keskin kayıplarını kısmen telafi etti ancak küresel resesyon korkuları ve ABD stoklarında büyük bir artış daha yaşandığına işaret eden rapor, emtianın kazançlarını sınırladı.

Piyasaların, bu yıl Çin talebindeki iyileşme işaretlerine karşı küresel ekonomik büyümenin yavaşlama olasılığını sürekli olarak tartmasıyla ham petrol fiyatları, geçtiğimiz ay boyunca bekleme modelindeydi.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı, bu ayın başlarında COVID-19 kısıtlamalarını gevşetirken başta ABD ve Avrupa olmak üzere diğer büyük petrol piyasalarında, zayıf gelen bir dizi ekonomik gösterge yüzünden iyimserlik azaldı.

Brent %0,4 artışla 86,68 dolara yükselirken WTI %0,5 artışla 80,53 dolara ulaştı. Her iki sözleşme de Salı günü yaklaşık %2 düşüş gösterdi.

Ham petroldeki keskin düşüş, ABD'de üretim faaliyetinin, Ocak ayında yedinci ay üst üste küçüldüğünü gösteren verilerle tetiklendi ve dünyanın en büyük petrol tüketicisinde yavaşlayan faaliyetlere ilişkin endişeleri artırdı.

Amerikan Petrol Enstitüsünden (API) gelen veriler de 20 Ocak'a kadarki haftada ABD ham petrol stoklarında 3,4 milyon varil ile beklenenden daha büyük bir artışa işaret etti. Okuma genellikle günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan hükümet verileri̇nde da benzer bir eğilimin habercisi. Analistler, son dört haftadır beklenenden daha fazla artış gösteren ABD stoklarında, 0,9 milyon varillik bir artış öngörüyor.

ABD stoklarındaki büyüme, piyasanın yakın vadede arz bolluğu yaşamasının beklendiğini gösteriyor ki bu da petrol fiyatları için olumsuz bir durum. Ancak distilat stoklarındaki sürekli düşüş, ülkede ham petrol talebinin bir bakıma güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdi.

Şimdi gözler, Perşembe günü açıklanacak olup dünyanın en büyük ekonomisinin gidişatına daha fazla açıklık getirmesi beklenen dördüncü çeyrek GSYİH verilerinde.

Piyasalar ayrıca bu yıl Çin ekonomisindeki toparlanmanın zamanlaması konusunda da belirsizlik yaşıyor. Ülke COVID-19 kısıtlamalarının çoğunu geri çekerken aynı zamanda ekonomik toparlanmayı geciktirebilecek, şimdiye kadarki en kötü COVID-19 dalgasıyla boğuşuyor.

Bu haftaki raporlar ayrıca Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün, bir sonraki toplantısında arzda herhangi bir kesinti yapmayı düşünmediğini öne sürdü – bu durumun, yakın vadede küresel piyasalardaki ham petrol arzını bol tutması bekleniyor. Yatırım bankası JPMorgan, yakın tarihli bir notunda 2023 yılında, ham petrol arzının talebi aşmasının muhtemel olduğunu söyledi. Bu, fiyatlardaki herhangi bir büyük yükselişi sınırlayacaktır.

24 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page