top of page

Suudi Bakan: Petrolde üretim artışı doğalgazı sınırlı etkilerDünyada birçok ülke enerji kriziyle karşı karşıya kalırken, petrol de doğalgaz alternatifi olarak daha çok konuşulmaya başladı. Petrol üretiminde önde gelen ülkelerden olan Suudi Arabistan'ın petrol konusundaki en yetkili ismi, OPEC+'nın petrol üretiminde artışa gitmesinin doğalgaz üzerinde sınırlı etkisi olabileceğine dikkat çekti.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, OPEC+ üyelerinin petrol üretimini artırmasının doğalgaz fiyatlarını aşağı çekmede çok sınırlı etkisi olacağını söyledi.


Çarşamba günü katıldığı Hindistan Enerji Forumu’nda konuşan bakan, doğalgaz ile yanan jeneratörlerden petrole geçişin kolay olmamasına değinerek, “Rolümüzü son derece sınırlı görüyoruz. Mesele ham petrolün erişilebilirliği değil. Tonlarca ve tonlarca ham petrolü erişilebilir hale getirsek dahi, onu kim yakacak?” ifadelerini kullandı.


Son haftalarda gaz ve kömür vadeli kontratları Avrupa ve Asya’daki arz sıkıntılarıyla rekor seviyelere yükseldi. Bu süre zarfında petrol fiyatları da bazı üreticilerin doğalgazdan ham petrole geçmesi ile değer kazansa da OPEC+’ın üretim artışlarını sabit tutmasıyla oynaklık bu emtiada daha düşük oldu.


Prens Abdulaziz’e göre kuzey yarımkürede petrol talebi kış aylarında normalin üzerinde, günlük 500 bin-600 bin varil artabilir.

15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page