top of page

Tarım dışı istihdamın ons altındaki oynaklığı artırması bekleniyor
Türkiye saati ile 15.30'da açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde ons altın 1.762 dolardan işlem görüyor.

Eylül ayı FOMC toplantısında 2022 için 2 faiz artışı ön gören üye sayısının artması ve komitenin varlık alımlarının azaltılmasının bu yıl bitmeden başlayacağını belirtmesiyle ons altın ayı %4'e yakın kayıpla tamamladı.

Ekim ayının ilk işlem haftasında ABD'den gelen veriler beklentilerden iyiydi ve gözler bugün açıklanacak istihdam raporuna çevrildi. Eylül ayında 500 bin ve üzerinde bir istihdam rakamının Fed'in Kasım ayında varlık azaltımına başlaması ihtimalini kuvvetlendirmesi bekleniyor.

Veri öncesinde ABD Dolar Endeksi 94,15 seviyesinden işlem görürken ons altın ise %0,40 primli 1.762 dolardan işlem görüyor. Dolar pozitif istihdamla beraber altında gün içi kazançlar silinebilir ve fiyat 1.748 dolara doğru düşüş yaşayabilir. Öncü göstergelerdeki yükselişe karşın istihdam ve ücretlerde beklenti altında kalınması durumunda altında atak hızlanabilir, çünkü emtia grubundaki yükselişe altının katılamamasındaki en önemli etken Kasım beklentisi ve dolar, bu nedenle zayıf veriyle beraber fiyatta 1.777-1.780 dolar aralığına doğru alımlar yaşanabilir.

30 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page