top of page

Veriler ABD ekonomisinin durma noktasına yaklaştığını göstermesiyle dolar geri çekildi

NEW YORK (Reuters) - ABD ticari faaliyetinin Ağustos ayında durgunluk noktasına yaklaştığını gösteren verilerin ardından ABD doları, Çarşamba günü bir dizi para birimi karşısında değer kaybetti; geniş hizmet sektöründe yeni işlere yönelik talebin daralmasıyla birlikte büyüme Şubat ayından bu yana en zayıf seviyesinde gerçekleşti.

S&P Global (NYSE: SPGI ), imalat ve hizmet sektörlerini takip eden flaş ABD Bileşik PMI endeksinin, Kasım 2022'den bu yana en büyük düşüş olan Temmuz ayındaki 52 seviyesinden Ağustos ayında 50,4 değerine düştüğünü söyledi.

Trader X'in piyasa analisti Michael Brown, verilerin "piyasanın son birkaç haftadır işlem yaptığı 'ABD istisnacılığı' söylemini oldukça tehdit ettiğini" söyledi.

Aylardır güçlü bir işgücü piyasası ve dirençli tüketici harcamaları, durgunluk korkularını giderek hafifletti ve GSYİH büyüme tahminlerinin yukarı yönlü revizyonlarına yol açtı. Ancak Çarşamba günkü veriler ekonomiye ilişkin daha ılımlı bir tablo çizdi.

Endeks, Avrupa'dan gelen ve euro ve İngiliz sterlini üzerinde baskı oluşturan kasvetli iş faaliyeti verilerinin ardından seansın başında iki ayın en yüksek seviyesi olan 103,98'e ulaştı.

S&P Global tarafından derlenen HCOB'un euro bölgesi için Bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ağustos ayında Temmuz'daki 48,6 seviyesinden 47,0'a gerileyerek Kasım 2020'den bu yana en düşük seviyesine düştü. Hizmetler bileşeni ise ilk kez 50'nin altına düşerek 50,9'dan 48,3'e geriledi. Bu yıl büyümeyi daralmadan ayıran işaret.

Almanya'nın bileşik rakamı, imalat üretimindeki derinleşen gerilemenin hizmet faaliyetlerinde yeniden daralmanın eşlik etmesiyle Mayıs 2020'den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Euro, Almanya verilerinin ardından Haziran ortasından bu yana en düşük seviyesi olan 1,0802 dolara geriledi.

S&P Global/CIPS PMI'ın Ağustos ayında Ocak 2021'den bu yana en düşük seviye olan 47,9'a gerilemesinin ardından 1,2623 dolar ile bir haftadan fazla bir sürenin en düşük seviyesine gerileyen sterlin için de benzer bir tablo oluştu. maliyet baskıları hafifledi.

"Kimsenin İngiltere veya Avrupa'daki zayıflığa veya GBP ve EUR'da daha önce yaşanan düşüşe özellikle şaşırdığını sanmıyorum, ancak ekonominin şu ana kadar ne kadar dirençli olduğu göz önüne alındığında ABD verileri daha endişe verici. yıl," dedi Trader X'ten Brown.

Sterlin en son %0,17 düşüşle 1,271 dolardaydı.

Capital Economics'in kıdemli piyasa ekonomisti Jonathan Petersen bir notunda, "Avrupa ekonomilerinden beklenenden zayıf gelen PMI verileri, euro ve sterlinin önümüzdeki birkaç ay içinde dolar karşısında daha da düşeceği yönündeki görüşümüzle tutarlı" dedi.

Genel olarak tüccarlar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Perşembe-Cumartesi günleri arasında Jackson Hole, Wyoming'de düzenlenecek olan Fed merkez bankası sempozyumunda yapacağı konuşma öncesinde döviz piyasalarındaki hareketlerin sınırlı olmasını bekliyor.

Bu arada dolar, yen karşısında %0,71 düşerek bir haftanın en düşük seviyesi olan 144,845 yene geriledi; geçen hafta dokunduğu dokuz ayın en yüksek seviyesi olan 146,565'ten uzaklaşarak, herhangi bir müdahale işaretini temkinli bir şekilde izleyen tüccarları gergin durumda bıraktı.


Doların geçen yıl 145 yen'in üzerine çıkması müdahaleyi tetikledi ve yen daha da zayıflarsa Tokyo'nun para birimini yeniden desteklemek için yakında piyasaya adım atabileceği yönündeki spekülasyonlar artmaya başladı.

Kripto para birimlerinde, yatırımcıların daha riskli yatırımlara daha rahat yönelmesiyle Bitcoin %1,62 artışla beş günün en yüksek seviyesi olan 26.465 dolara yükseldi.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page