top of page

Yılın en kritik ABD enflasyonu öncesi bilmeniz gerekenler

Küresel piyasalarda tüm dikkatler ABD enflasyon verilerine çevrildi. Enflasyonda hizmet sektörü fiyatlarında artış ivmesinin devam edeceği öngörülüyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yıllık enflasyonun yüzde 7,9'a gerileyeceği yönünde.

ABD’de yeni yaratılan istihdam açısından güçlü işgücü piyasasına işaret eden verilerin ardından Fed’in faiz patikasını belirleyebilecek Ekim TÜFE verisi 16:30’da açıklanacak.

Bloomberg anketine katılan 53 ekonomistin medyan beklentisi enflasyonun Eylül ayındaki yüzde 8,2 seviyesinden yüzde 7,9’a gerileyeceğine işaret ediyor.

Gıda ve enerji hariç TÜFE’nin ise yüzde 6,6’dan yüzde 6,5’e gerilemesi bekleniyor.

Bloomberg ekonomistleri Anna Wong ve Andrew Husby’ye göre bugün gelecek TÜFE verisi hem şahinlere hem de güvercinlere tezlerini destekleme fırsatını verecek.

Wong ve Husby, özellikle mal fiyatlarında genele yayılan bir dezenflasyon, güvercinlerin Fed’in yakın bir gelecekte durması görüşünü destekleyebilir. Ancak hizmet enflasyonundaki yüksek seyir de daha yüksek bir nihai faiz isteyen şahinlerin dikkat çekeceği bir nokta olabilir.


Çekirdek TÜFE’de gerçekleşebilecek bir yumuşama sonucu piyasaların ralli yapabileceğine dikkat çeken ekonomistler yine de yıllıklandırılmış aylık enflasyon temposunun Fed’in yüzde 2 hedefinden oldukça yukarıda seyrettiğini vurguluyor.


17 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page